گوگل ادز یا گوگل ادوردز چیست؟ چرا و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟

پلتفرم گوگل ادز که پیش از این گوگل ادوردز نامیده می­شد، یک بستر تبلیغاتی پرداخت به ازای هر کلیک ( CPC یا PPC) است. بدین معنی که می­توانید با پرداخت هزینه ای، تبلیغ محصولات­تان را از طریق این پلتفرم به نمایش بگذارید. در واقع شما فقط زمانیکه یک بازدید کننده روی تبلیغ­تان کلیک کند، هزینه پرداخت خواهید کرد.

تبلیغات گوگل ادز، در موتور جستجوی گوگل بر اساس کلمات کلیدی است. به این صورت که شما کلمات یا عبارات کلیدی­تان را در گوگل ادز وارد می­کنید و زمانیکه مخاطبان مورد نظرتان از طریق جستجوی گوگل این کلمات را جستجو می­کنند، در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) ظاهر می­شوید. البته تبلیغات گوگل می­توانند هم در نتایج موتورهای جستجو مانند جستجوی گوگل و هم در وب­سایت­های غیر جستجو، اپلیکیشن­های تلفن همراه و فیلم­ها (شبکه نمایش گوگل) قرار داده شوند. لازم به ذکر است گوگل درنهایت سایت­های مرتبطی را به جستجوگران ارائه می­دهد که کیفیت بالاتری داشته باشند.

 

گوگل ادز چیست؟

چرا کسب و کارهای آنلاین یا اینترنتی باید از گوگل ادز استفاده کنند؟

دسترسی بالا به مخاطب

طبق آمارها روزانه حدود ۳.۵ میلیارد جستجو در گوگل انجام می­شود. امروزه تبلیغات در گوگل موثرترین و کاربردی ترین روش در بازاریابی آنلاین محسوب می­گردد و پلتفرم گوگل ادز حتی فراتر از آن نیز پیش می­رود. همانطور که عنوان شد، تبلیغ کنندگان علاوه بر نمایش تبلیغات شان در صفحه نتایج موتور جستجو می­توانند در سایر ابزارها و برنامه­های گوگل از جمله Gmail، YouTube و همچنین دو میلیون وب­سایت و ۶۵۰۰۰۰ اپلیکیشنی که در شبکه Google Display گنجانده شده اند، تبلیغات شان را به معرض نمایش بگذارند. بدین ترتیب تبلیغ کنندگان گوگل ادز بیشتر از هر کانال تبلیغاتی دیگری ریچ خواهند داشت.

ارتباط با مخاطبان مورد نظر

امکان دستیابی به تعداد زیادی از مخاطبان موضوعی مهم و جذاب است اما نکته مهم تر این است که چگونه می­توان به مخاطبان مناسب و مورد نظر دسترسی پیدا کرد. گوگل ادز بر اساس دو روش باعث قرار گرفتن وب­سایت شما در معرض دید افرادی می­شود که جستجوهای شان مرتبط با خدمات و محصولات شما است و احتمالا به مشتریان بالقوه تبدیل خواهند شد.

هدف گذاری بر اساس کلمات کلیدی

زمانیکه مشتریان کیوردها ( کلمات کلیدی شما ) و یا سایت­های مرتبط را در گوگل ادوردز جستجو می­کنند، محصولات یا خدمات­ شما برای­ آن­ها نمایش داده شود. همچنین می­توانید با کمک این پلتفرم کلمات کلیدی موثر را بشناسید. به این صورت که، زمانیکه در حال انتخاب و قرار دادن کلمات کلیدی­تان‌ هستید، لیست بلند بالایی از کلمات کلیدی با حجم جستجو و نرخ تبدیل بالا توسط گوگل به شما معرفی و توصیه خواهد شد. این لیست شما را از محوریت خواسته و هدف مخاطبان آگاه می­کند. بدین ترتیب می­توانید محتوای­تان را بهینه نمایید.

هدف گذاری جمعیتی

گوگل اطلاعات زیادی راجع به رفتار کاربر و آمار جمعیتی در اختیار دارد. هنگامیکه با گوگل تبلیغ می­کنید، برای اینکه بتوانید تبلیغات­تان را به مخاطبان مورد نظرتان نمایش دهید، بر روی این اطلاعات کلیک کنید. بدین ترتیب می­توانید تبلیغات خود را بر اساس جنسیت، محدوده سنی و علایق عمومی هدف گذاری نمایید.

 

نتایج و دستاوردها از طریق تبلیغات در گوکل ادز به راحتی قابل اندازه گیری است. به عنوان مثال شما می­توانید از مواردی مانند:‌ تعداد کلیک بر روی هر تبلیغ، خرید آنلاین و سفارش تلفنی محصولات و همچنین میزان دانلود اپلیکیشن‌تان مطلع شوید. فهمیدن اینکه کدام تبلیغات کلیک بیشتری دارند باعث می­شود بتوانید به سرعت موضع خود را تغییر داده و روی مواردی سرمایه گذاری کنید که بازده بیشتری برایتان دارد.

    شما همچنین می ­توانید هزینه­ های تبلیغاتی که منجر به خرید مشتریان می­ شوند را شناسایی کرده و برای آگاهی از عادات خرید مشتریان­تان، از ابزارهای تحلیلی پلتفرم گوگل ادز استفاده نمایید.

کنترل هزینه­ ها

یکی دیگر از مزایای استفاده از گوگل ادز، امکان کنترل هزینه ­ها است. شما قادر خواهید بود میزان مبلغی که می­خواهید هر ماه، هر روز و برای هر تبلیغ هزینه کنید را انتخاب نمایید. پیش تر نیز عنوان کردیم تبلیغ کننده جهت تبلیغات گوگل ادز فقط زمانی که افراد روی یک تبلیغ کلیک نمایند، باید هزینه پرداخت کند. اگر هیچ کلیکی روی تبلیغات­تان انجام نشود، دیگر لازم نیست مبلغی بپردازید و این به معنای واقعی، پرداخت به ازای هر کلیک است. اگرچه ما نمی­توانیم مثال مناسبی در این مورد پیدا کنیم زیرا تقریباً نرخ کلیک هیچ یک از تبلیغات گوگل صفر نبوده و نیست.

آیا سئو به تنهایی برای کسب و کار آنلاین کافیست؟

همانطور که می ­دانیم سئو، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. شما می­ توانید نکات مهم سئو را جهت بهینه سازی رتبه ­تان در موتورهای جستجو بکار ببرید. برای دستیابی به این هدف، باید مطمئن شوید که وب­سایت شما کاربرپسند بوده و استفاده از آن برای مخاطبان آسان است اما هدف نهایی این است که باید یک وب­سایت سریع و کاربردی با محتوایی منحصر به فرد داشته باشید که تجربه خوبی را به کاربران ارائه دهد. در نتیجه برای راه اندازی و توسعه کسب و کارها در فضای آنلاین استفاده از سئو به تنهایی کافی نیست. اکنون که یک ایده کلی در مورد گوگل ادز و سئو داریم، بیایید با مقایسه این دو، دلیل ضرورت استفاده تبلیغات در گوگل ادز را در کنار سئو بررسی کنیم:

مقایسه سئو و گوگل ادز :

  • گوگل ادز نسبت به سئو شما را سریع تر به اهداف­تان خواهد رساند. زیرا از این طریق می­توانید تقریبا بلافاصله کمپین­های تبلیغاتی راه اندازی کرده و شروع به ایجاد ترافیک هدفمند نمایید. در حالی که با سئو برای به دست آوردن رتبه بندی و ترافیک خوب به خصوص برای وب­سایت­های جدید به زمان بسیار بیشتری ( شش ماه تا یک سال) نیاز دارید.
  • تبلیغات در گوگل ادز در بالا و پایین نتایج جستجوی گوگل ظاهر می­شود و در شرایط قیمت گذاری برای جایگاه­ها صفحه اول، بالای صفحه و رتبه اول می­توانید یکی از موقعیت­های ویژه تبلیغاتی را بدست آورید، اما برای بدست آوردن یکی از موقعیت­های برتر در نتایج جستجوی ارگانیک از طریق SEO باید سخت تر و بیشتر کار کنید.
  • با گوگل ادز می­توانید کلمات کلیدی زیادی را به طور همزمان هدف قرار دهید در حالی که با سئو برای کسب بهترین نتیجه باید روی کلمات کلیدی کمی متمرکز شوید.
  • شما می­توانید با گوگل ادز، محصولات­تان را در سایر وب­سایت­های گوگل و سایت­هایی که از Google Adsense استفاده می­نمایند، تبلیغ کنید اما نتایج حاصل از سئو فقط برای صفحات نتایج جستجو هستند.

با توجه به نکاتی که عنوان شد، می­توان با قطعیت گفت، با اینکه سئو و گوگل ادز هر کدام نقش­های منحصر به خود را دارند اما در عین حال مکمل یکدیگر نیز هستند. هر دو به شما کمک می­کنند تا برندتان را در نتایج جستجو گوگل و در معرض دید مشتریان احتمالی قرار دهید و ترافیک مرتبط با موضوع کسب و کار خود را به صورت هدفمند برای وب سایت خود جذب نمایید. امتیازات گوگل به وب سایت شما حول محور جذابیت سایت شما برای مشتریان و همچنین ایجاد محتواهای کاربردی و مفید، می­چرخد. علاوه بر این، تبلیغات در گوگل ادز به شما این امکان را می­دهد که با بکارگیری عبارات کلیدی خاص، بتوانید تبلیغات و بطور کلی محتواهای­تان را برای افرادی که از آن کلمات کلیدی استفاده می­کنند، به نمایش بگذارید. در نتیجه هر دو می­توانند به افزایش ترافیک و دیده شدن شما در بالای نتایج جستجو کمک کنند ، با این تفاوت که در گوگل ادز شما می­توانید وب سایت خود را بالاتر از نتایج ارگانیگ گوگل یا همان سئو قراردهید و غالباً مخاطبانی که در گوگل به دنبال جستجوی کلید واژه خود هستند متوجه تفاوت تبلیغات گوگل ادز و رتبه­های بالا نتایج ارگانیک گوگل نمی­شوند و در بیشتر مواقع بر روی لینک اول تا سوم نتایج گوگل بیشتر کلیک می­کنند. سوالی که برای بعضی صاحبان کسب و کار پیش می­آید این است که ما در سئو به نتایج خوبی رسیده ایم و در بعضی کیورد­ها در صفحه اول گوگل هستیم و چرا باید از تبلیغات گوگل ادز استفاده کنیم؟ ما به این دوستان می­گوییم که اگر شما در صفحه اول گوگل دو شانس برای جذب مخاطب داشته باشید بهتر است یا یک شانس؟ بنابراین برندها برای حضور آنلاین قدرتمند و پایدار باید استراتژی را طرح ریزی کنند که بتوانند از هر دو این کانال­ها استفاده نمایند چون هر کدام مزیت­هایی دارند که در کنار هم می­توانند موفقیت شما را در جذب ترافیک از موتور جستجو گوگل تضمین کنند.

سرویس­ های گوگل ادز :

در ادامه به بررسی سرویس­ ها و روش­های تبلیغاتی گوگل ادوردز در قالب­ کمپین­ های گوناگون از این شبکه تبلیغاتی استفاده می­کنند، خواهیم پرداخت.

 

    فراموش نکنید اولین قدم در پروسه تبلیغات در گوگل ادز این است که از هدفتان برای تبلیغات مطلع باشید. سپس با توجه به خواسته و نیازتان در یکی از شبکه های تبلیغاتی گوگل به روش­های مختلف محصولات­ یا خدماتتان را تبلیغ کنید. اگر تصمیم به استفاده از پلتفرم قدرتمند تبلیغات گوگل ادز دارید و نیاز به مشاوره تلفنی دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.
021-91326530

شبکه جستجوی گوگل (Google Search Network)

شبکه جستجوگوگل GSN یا Google Search Network ؛ گروهی از رسانه­ های متعلق به گوگل و همچنین همکاران گوگل است که افراد در آن­ها به جستجو می‌پردازند. همانطور که عنوان کردیم؛ شما می­توانید با استفاده از روش­ها و کمپین­های مختلف، محصولات­ و خدمات­تان را در شبکه جستجوی گوگل تبلیغ نمایید که از متداول­ترین و موثرترین کمپین­های گوگل ادز (بویژه در ایران)، کمپین تبلیغاتی در موتور جستجوی گوگل است. نمایش تبلیغات­تان به مخاطب دقیقا در لحظه­ای که آن­ها محصولات یا خدمات شما را جستجو می­کنند، یکی از مزایای این کمپین است. این موضوع می­تواند به افزایش فروش منجر شود.

شبکه جستجوی گوگل تبلیغات­تان را در معرض دید کاربرانی قرار می­دهد که کلمات و عبارات موردنظرشان را در در سایت­های جستجوی گوگل مانند: موتور جستجوی گوگل، گوگل پلی، گوگل شاپینگ، گوگل مپ و همچنین سایت­های همکار گوگل مانند آمازون جستجو می­کنند.

سرویس تبلیغات گوگل ادز در موتور جستجو گوگل

شبکه نمایش گوگل (Google Display Network)

شبکه تبلیغات نمایش گوگل GDN یا Google Display Network ، شبکه ای شامل ۲ میلیون وب­سایت، ویدئو و اپلیکیشن موبایل است که شما می­توانید در آن­ها تبلیغات­تان را به نمایش بگذارید. در واقع از طریق این شبکه می­توانید برای مشتریان جدیدی که به­دنبال محصولات و خدماتی مانند محصولات شما هستند، تبلیغات­تان را نمایش دهید. تبلیغات این شبکه عموما در قالب­های تصویری مانند ویدئو و بنرهای تبلیغاتی است و در سایت­ها و اپلیکیشن­های مرتبط، یوتیوب و Gmail به نمایش درمی­آیند. البته در شبکه نمایش گوگل تبلیغات­تان می­توانند در قالب­های متنی نیز باشند.

 

    علاوه بر این ؛ شبکه نمایش گوگل یا GDN به شما امکان راه اندازی کمپین­ های ریمارکتینگ را نیز می­ دهد که این کمپین ­ها می‌تواند بازدهی بالا و موثری برای­تان داشته باشد.

تبلیغات ریمارکتینگ گوگل (Remarketing Campaigns)

همانطور که عنوان شد ریمارکتینگ یکی از روش­های استفاده موثر از تبلیغات و کمپین­های تصویری است. زیرا بازاریابی مجدد راهی برای برقراری ارتباط مجدد با افرادی است که قبلا با وب­سایت یا اپلیکیشن موبایلی شما در تعامل بوده اند. درواقع ریمارکتینگ، شما را به افرادی که قبلا محصولی را از شما خریداری و یا از سایت­تان بازدید کرده­اند، یادآوری می‌کند و به افزایش آگاهی مخاطبان درمورد برندتان کمک می­کند. ریمارکتینگ این امکان را به شما می­دهد تا تبلیغات‌تان را به طور مثال از شبکه تبلیغاتی گوگل (Search Network) یا تبلیغات بنری (Display Network) در معرض دید این مخاطبان قرار دهید.

سرویس ریمارکتینگ گوگل ادز - google Ad remarketing

کمپین ­های ویدیویی (Video Campaigns)

یکی از موثرترین راه­های معرفی محصولات و خدمات، ایجاد کمپین­های ویدئویی گوگل ادز است. شما می­توانید از محصول­تان یک ویدئوی تبلیغاتی بسازید و به تنهایی یا در کنار سایر محتواهای ویدئویی یوتیوب، شبکه ­های نمایش گوگل، اپلیکیشن­های موبایل و سایت‌های ویدیویی همکار گوگل بارگذاری نمایید. کمپین ویدئویی گوگل ادز این تبلیغات را در زمان­هایی مانند قبل، در حین و یا بعد از اینکه کاربران ویدئویی را تماشا می­کنند، پخش خواهد کرد.

قالب­های ویدیوی تبلیغاتی موجود شامل تبلیغات در جریان قابل رد کردن (Skippable in-stream ads) ، تبلیغات در جریان غیر قابل رد کردن (Non-skippable in-stream ads) ، تبلیغات کشف فیلم (Video discovery ads) ، تبلیغات خارج از جریان (Outstream ads) و تبلیغات (Bumper ads) است.

کمپین گوگل شاپینگ (Google Shopping Campaigns)

برای راه اندازی کمپین Google shopping و بهره ­مندی از مزایای آن، در ابتدا باید یک حساب تجاری گوگل داشته باشید و در آن اطلاعات جامعی از محصولات­تان مانند تصویر محصول، قیمت و نام تجاری آن را ثبت نمایید. بازدیدکنندگان تبلیغات این کمپین تبلیغاتی براساس اطلاعات و تنظیمات صورت گرفته توسط شما مشخص می­گردند. لازم به ذکر است، این روش در ایران قابل استفاده نیست.

کمپین نصب اپلیکیشن موبایل (App Install Campaign)

این کمپین روشی عالی است که می­توانید با تبلیغ و نمایش اپلیکیشن­تان در شبکه­های تبلیغاتی گوگل مانند گوگل پلی استور، Gmail، اپلیکیشن­ها و سایت­های دیگری که مرتبط با اپلیکیشن­ شما هستند، کاربران جدیدی برای اپلیکیشن موبایلی­تان پیدا کنید. یکی از مزایای این کمپین، هدفمند و بهینه کردن نمایش تبلیغات توسط گوگل ادز است. این کمپین هم در شبکه جستجوی گوگل و هم در شبکه نمایش گوگل قابل استفاده می­ باشد.

 

با توجه به آنچه گفته شد؛ تبلیغات در گوگل ادز می­تواند یک سرمایه گذاری بزرگ در زمان و هزینه باشد. هنگامیکه شروع به استفاده از تبلیغات گوگل ادز کنید، متوجه خواهید شد که این موضوع چقدر می ­تواند برای کسب و کار شما مفید باشد.

 

    اکنون که دانستید گوگل ادز چیست ، اگر شما هم مثل مشتریان ما به این نتیجه رسیدید که گوگل ادز به افزایش فروش و یا رشد کسب و کارتان کمک خواهد کرد، با کارشناسان ما تماس بگیرید:
021-91326530

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشته‌های پیشین
اتریبیوشن نسخه بتا – ( Attribution ) ابزار جدید گوگل آنالیتیکس

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.